Євросоюз оцінив, як на них вплине припинення транзиту російського газу через Україну, — Bloomberg

Євросоюз оцінив, як на них вплине припинення транзиту російського газу через Україну, - Bloomberg

За оцінкою Європейської комісії, припинення поставок російського природного газу через Україну матиме «незначний» вплив на європейські ціни.

Припинення дії угоди між Україною і Росією вже було враховано на європейських газових ринках. Регіон зможе знайти альтернативні поставки, повідомляється в аналізі виконавчої влади ЄС, з яким ознайомилося агентство Bloomberg.

Аналіз був підготовлений для того, щоб заспокоїти країни-члени і ринки напередодні закінчення терміну дії договору.

Зазначається, що хоча європейські ціни на паливо далекі від пікових значень, досягнутих під час кризи 2022 року — завдяки збільшенню імпорту скрапленого природного газу, який замінив більшу частину російських поставок, — вони все ще високі, і багато домогосподарств і підприємств борються з високими рахунками.

На початку цього місяця базові ф’ючерси на газ на континенті досягли найвищих рівнів за рік, оскільки баланс на ринку залишається крихким, і навіть невеликі збої викликають нервозність. У документі комісії, який поки що не опублікований, повідомляється:

«З огляду на те, що у світі щорічно виробляється понад 500 мільярдів кубометрів ЗПГ, заміна близько 14 мільярдів кубометрів російського газу, що йде транзитом через Україну, має мати незначний вплив на ціни на природний газ у ЄС. Можна вважати, що припинення дії транзитної угоди було враховано в зимових цінах на газ».

ЄС уже давно стверджує, що країни-члени, які продовжують імпортувати російський газ за українським маршрутом — насамперед Австрія і Словаччина — можуть обійтися без цих поставок. Комісія заявила, що не вступатиме в переговори про збереження цього маршруту. Проте покупці газу зі Словаччини та Угорщини продовжують переговори про збереження поставок газу після закінчення терміну дії транзитної угоди, причому пропозиція передбачає обмін між Азербайджаном і Росією.

Зазначається, що занепокоєння з приводу російських потоків посилило нещодавнє зростання цін на газовому ринку Європи. До цього додалися проблеми з поставками на тлі швидкого виснаження запасів у ЄС, які вперше з часів енергетичної кризи стали нижчими за середній п’ятирічний рівень.

Комісія заявила, що із серпня 2022 року держави-члени змогли скоротити попит на газ на 18 % порівняно із середнім показником за попередні п’ять років. США також мають намір ввести нові потужності з виробництва СПГ протягом наступних двох років, і ці поставки можуть допомогти ЄС впоратися з будь-якими перебоями.

«Найреалістичнішим сценарієм є припинення дії транзитної угоди і припинення поставок російського газу через Україну. ЄС «добре підготовлений», — резюмується в документі.

Продаж російського газу в РФ

Австрійська OMV розірвала контракт із російським «Газпромом». Контракт на постачання газу, укладений у 2006 році і розрахований до 2040 року, було розірвано через «численні істотні порушення договірних зобов’язань з боку «Газпром Експорт», пояснили в австрійській компанії, додавши, що розірвання набуває чинності негайно.

Новини Києва