Гроші, інвестиції, криптовалюти: як новий підручник допоможе підліткам опанувати фінансовий світ
Навчання фінансової грамотності має бути не лише корисним, а й захопливим
Фінансові операції стали невід’ємною частиною нашого повсякденного життя: ми купуємо й продаємо товари та послуги, розраховуємося в магазинах, переказуємо кошти, отримуємо заробітну плату, сплачуємо податки, відкриваємо депозити, інвестуємо та плануємо власний бюджет.
Навіть обговорення фінансових питань – це також важлива складова сучасного світу. З розвитком цифрових технологій та безготівкових платежів частота таких дій лише зростає, що робить фінансову обізнаність ключовим аспектом не лише для окремої людини, а й для суспільства в цілому.
Розуміння фінансових процесів – це не просто знання про гроші, а необхідна навичка, яка дає змогу ухвалювати обдумані рішення у сфері фінансів. Саме тому важливо починати вивчати основи фінансової грамотності ще в школі, коли закладаються перші економічні звички, формується відповідальність і критичне мислення.
Чи потрібні школярам уроки фінансової грамотності?
Фінансова освіта вже давно стала частиною навчальних програм у багатьох країнах світу. Наприклад, у Великій Британії цей предмет включили до шкільного розкладу ще у 2014 році, а додаткові освітні програми допомагають дітям освоювати навички фінансового планування. У Німеччині основи фінансів вивчають у межах шкільного курсу економіки, а в деяких штатах США фінансова грамотність є обов’язковою дисципліною для випускників шкіл.
Підхід до викладання цього предмета варіюється залежно від країни. Наприклад, у Сінгапурі фінансову освіту починають ще в початковій школі, роблячи акцент на довгостроковому бюджетуванні, інвестиціях та цифровій безпеці. В інших державах активно застосовують інтерактивні методи навчання, залучають учнів до практичних завдань та проєктної роботи.
Світовий досвід свідчить про те, що введення фінансової грамотності до шкільної програми не лише допомагає учням краще підготуватися до дорослого життя, а й сприяє розвитку фінансової культури та відповідального ставлення до грошей.
З 2025 року курс «Підприємництво і фінансова грамотність» став обов’язковим для вивчення і в українських школах. Такі зміни в програмі відбулися відповідно до Національної стратегії розвитку фінансової грамотності до 2030 року, що має на меті сприяти підвищенню фінансової обізнаності населення, та концепції Нової української школи, в основі якої лежить формування життєво важливих навичок. Тож уже в наступному 2025-2026 навчальному році такий курс вивчатимуть усі учні 8–9 класів.
На думку Олексія Пластуна, доктора економічних наук, професора кафедри міжнародних економічних відносин Сумського державного університету, впровадження такого факультативу в шкільну програму надзвичайно важливо, оскільки фінансова необізнаність у молодому віці може мати серйозні наслідки.
«Ці знання – це своєрідна вакцинація від помилок та фінансових втрат, – пояснює пан Олексій. – Дуже часто юнацький максималізм, помножений на нестачу знань, призводить до того, що підлітки стають легкою здобиччю для фінансових шахраїв або втрачають гроші, вкладаючись у хайпові проєкти, такі як мем-коїни».
При цьому, на думку експерта, фінансова обізнаність не тільки допомагає уникати ризиків, а й створює додаткові можливості для отримання доходу. Саме тому важливо починати розвивати ці навички ще в школі.
Яким має бути підручник про фінанси для школярів?
Без сумніву, для того, щоб донести учням складні фінансові концепції, необхідні додаткові матеріали, зокрема якісний підручник. Створення такого видання вимагає залучення кваліфікованих фахівців: економістів, педагогів, а також практиків з фінансової сфери, адже їхній досвід допоможе зробити навчальний матеріал доступним, орієнтованим на практичне застосування та корисним в реальному житті.
Один із авторів підручника для нового курсу – Олексій Пластун. Він уже понад 20 років займається інвестиціями та трейдингом, працює аналітиком фінансових ринків. Свій перший торговий рахунок Олексій відкрив ще в 2004 році, і відтоді активно інвестує та торгує на різних фінансових майданчиках, зокрема фондових ринках США, України, товарних ринках, Форексі та ринку криптовалют. Для нього фінанси – це не просто теорія, а невід’ємна частина повсякденного життя та професійної діяльності.
«Досвід у трейдингу та інвестиціях – це, по суті, мистецтво перетворення знань на гроші. А гроші люблять усі, і школярі – не виняток», – зауважує Олексій.
З 2010 року професор Олексій Пластун поєднує практику з науковими дослідженнями у фінансах, інвестиціях і трейдингу. Впродовж років він вдосконалював вміння пояснювати складні речі, готуючи аналітичні матеріали. Це допомогло йому створити підручник, у якому поєднуються глибокі знання та доступний виклад.
Сам автор каже: написати довгий і заплутаний текст про складне – легко, а ось передати суть просто, чітко й зрозуміло – справжнє мистецтво.
«Фінансові ринки – це складна система, але пояснювати їх потрібно максимально просто, щоб зрозуміла навіть дитина, – зазначає Олексій. – Це вимагає не тільки глибокої експертизи, а й років практики. Теорія без зв’язку з практикою залишається лише сухими визначеннями. А моє завдання – зробити фінанси живими і зрозумілими».
У своєму підручнику Олексій Пластун прагнув зробити тему фінансів цікавою та доступною для школярів. Він подає корисну інформацію про гроші, уникаючи складних термінів і поступово знайомлячи учнів з ключовими поняттями, які знадобляться в майбутньому. У книзі можна знайти поради з управління особистими фінансами, відкриття депозитів, основи оподаткування та способи захисту від шахрайства.
Автор вважає, що навчання фінансовій грамотності має бути не лише корисним, а й захопливим. Тому він пропонує використовувати інтерактивні методи: конкурси, ігрові сценки, квізи. У підручнику також є завдання для творчих проєктів, групової роботи, тести для самоперевірки та практичні вправи, які допоможуть краще зрозуміти фінансові теми.
Цей підручник вирізняється не лише теоретичним матеріалом і практичними завданнями, а й великою кількістю цікавих фактів, історичних довідок, зрозумілих для підлітків прикладів і навіть мемів. Окремий розділ присвячений сучасним фінансовим технологіям, таким як цифрові платежі та криптовалюти, які особливо приваблюють молодь. Такий підхід робить навчання цікавішим і допомагає учням краще засвоювати матеріал.
У видавництві «Ранок» зазначають, що підручник «Підприємництво і фінансова грамотність» успішно пройшов апробацію та отримав позитивні відгуки від учителів, які вже використовували його на уроках.
Співавтор підручника Олексій Пластун сподівається, що він стане корисним для школярів 8–9 класів, а курс із фінансової грамотності допоможе їм краще підготуватися до дорослого життя та навчить відповідально ставитися до власних фінансів: «Фінансовий світ працює за своїми правилами, і розуміння цих правил допомагає не просто уникати помилок, а й знаходити шляхи для стабільного доходу. І що раніше ми почнемо вивчати фінансову грамотність, то більше шансів на фінансову незалежність у майбутньому».