У латвійській столиці минулими вихідними пройшов четвертий фестиваль «Дні українського кіно», на яких можна було переглянути п’ять українських стрічок та обговорити їх, поділитися своїми враженнями.
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
Церемонія відкриття «Днів українського кіно» відбулася 20 грудня. Виступаючи на ній, посол України в Латвії Анатолій Куцевол підкреслив важливість розвитку, популяризації української культури, мистецтва в захисті нашої незалежності та свободи.
Був показаний документальний фільм «Щедрик проти «русского міра» (режисер Олександр Назаров, 2022), що розповів про те, як геніальний твір Миколи Леонтовича став справжнім послом в світі УНР, загалом – українства.
В суботу були показані два документальні фільми. Перший з них, «Народження українського кіно» (реж. Альмар і Людмила Серебренікови, 1990) демонструвався в Ризькому музеї кіно (інші сеанси проходили в кінотеатрі Kino Suns). Стрічка розповіла про цікаві, малознайомі факти з історії українського кінематографа.
Друга суботня стрічка – «Сентиментальна подорож до планети Параджанова» (реж. Тарас Томенко, 2024) – це унікальне поєднання унікальних архівних кадрів і сюрреалістичних лялькових сцен, які поєднують уяву та реальність.
В останній день фестивалю, в неділю, спочатку була показана історична драма «Щедрик» (реж. Олеся Моргунець-Ісаєнко, 2023), яка стала своєрідним художнім продовженням «Щедрика проти «русского міра». Через показ долі трьох дружніх родин, української, польської та єврейської, вона зображує протистояння двом страшним тоталітарним системам, радянській і нацистській. У цих умовах виконання «Щедрика» стає саме по собі злочином.
Закінчилися «Дні українського кіно», які проходили у передріздвяні дні, романтичною комедією «Смак свободи» (реж. Олександр Березань, 2023). У ній зображено, як молода дівчина Варя Рудик втілює свою мрію стати шеф-поваром «високої кухні». В цьому їй допомагає книжка забутої легенди української кухні Ольги Франко (невістки Івана Франка) та й сама… пані Ольга. Вона з’являється перед тим, хто працює з цією книгою.
Світлий, добрий, насичений м’яким гумором фільм показую, якою могла би бути Україна, якби не російська агресія. Одну з ролей в ньому виконав Павло Лі, український актор, волонтер, який загинув від російської кулі 6 березня 2022 року. Глядачі фестивалю вшанували пам’ять його та усіх загиблих українських воїнів, волонтерів, цивільних осіб хвилиною мовчання.
Організаторами четвертих «Днів українського кіно в Латвії» були Людмила Серебренікова (з української сторони) та Валтерс Кагайніс (з латвійської). Захід відбувся за підтримки ДержКіно, Посольства України в Латвії, благодійної організації БФ «Двері» та ГО «ДІЯ ТИ» (Світлана Петльована).
Крім того, у п’ятницю ввечері в історичному кінотеатрі Splendid Palace пройшов показ документального фільму Френсіса Фаррелла та Олени Зашко «Ти мене чуєш?». Це історія українських військових медиків, які прибули на короткий відпочинок та психологічну реабілітацію до Швеції, а потім повернулися додому, щоби продовжувати свою важку, але таку необхідну роботу. Після сеансу пройшло обговорення стрічки з авторами картини.
Цей захід відбувся завдяки виданню The Kyiv Independent, у партнерстві з благодійною організацією Repower, посольству Швеції в Ризі та за підтримки Посольства України.
Як повідомляв Укрінформ, напередодні в Ризі виготовляли різдвяні пряники, які відправлять в Україну разом з гуманітарною допомогою. У заході взяли участь Президент Латвії Едгарс Рінкевичс, Спікер Саейми Дайга Мієріня, посол України в Латвії Анатолій Куцевол, депутати та працівники латвійського Парламенту, а також українські діти із творчої студії «Мистецька лабораторія», які виконали українську та латиську пісні.