Багато музеїв в Україні зараз змінюватимуть і розширюватимуть свої експозиції, реагуючи на агресію РФ задля нівелювання російських та радянських наративів.
Про це в коментарі кореспондентові Укрінформу сказала заступниця міністра культури і стратегічних комунікацій Анастасія Бондар, яка взяла участь у варшавській конференції з деколонізації музейних практик і визначення ролі музеїв у відновленні України.
«Ми розуміємо, що зараз перед нами стоїть величезний виклик, щоб змінити наративи, які роками насаджувалися у музеях за попередні 70 чи 100 років», — підкреслила Бондар.
За її словами, зважаючи на повномасштабну російську агресію проти України, багато українських музеїв нині розширюватимуть свої експозиції, «щоб правильно інтерпретувати все те, що зараз відбувається у країні».
«Деколонізація також є дуже важливим елементом з огляду на те, як з самого початку виникали музеї в Україні, як комуністична влада створювала ці музеї для інтерпретації радянських наративів. Ми зараз повинні це змінювати, щоб показати нашу українську ідентичність та історію», — підкреслила заступниця міністра.
Бондар звернула увагу, що на сьогодні в Україні є 12 млн фондів, які належать до державної частини музейного фонду і розподілені між музеями. Менш ніж 2 млн фондів перебувають на тимчасово окупованій території, ще приблизно пів мільйона предметів та багато музейних установ було релоковано на територію, підконтрольну українській владі.
Заступниця міністра подякувала польським та німецьким партнерам, які допомагають українським музеям зберігати українські культурні цінності у період повномасштабної російської агресії проти України.
Як повідомили Укрінформу у Міністерстві культури і стратегічних комунікацій, станом на 29 жовтня цього року в Україні від російської агресії постраждали 120 музеїв, з них 15 знищено, 105 пошкоджено. На сьогодні здійснено евакуацію музейних предметів із 54 закладів культури. Евакуаційні заходи продовжуються. На тимчасово окупованих територіях залишилося 90 музеїв, з них 31 – на території Автономної Республіки Крим. Загальна кількість евакуйованих предметів – понад 500 тисяч.
Як повідомлялось, у Варшаві триває дводенна конференція під назвою «Заповнення сліпих плям 2.0: Нові наративи та роль музеїв у відновленні України», в якій, крім українських музейників, беруть також участь партнерські установи з України, Польщі та Німеччини. Під час міжнародного заходу обговорюються, зокрема, виклики для музеїв у XXI столітті у контексті зміни суспільних потреб, а також деколонізація музеїв в Україні. Також його учасники обговорюють виявлення та виправлення помилкових наративів, що впливають на музеї в Україні, та впровадження електронної системи реєстрації фондів у музеях України.
Організатором конференції є польська фундація OBMIN, яка з перших днів повномасштабного вторгнення РФ в Україну опікується й допомагає українським музеям зберегти культурну спадщину.
Це вже третя конференція, організована фундацією OBMIN разом із партнерами, для понад 140 українських національних, регіональних та місцевих музеїв різної спрямованості, зокрема мистецтва, культури, національної історії, техніки чи поезії.